Україна

Кого із родичів можуть позбавити спадщини – роз’яснення юриста

Бувають ситуації, коли літня людина живе сама, тяжко хворіє, і родичі не навідуються до неї. На перший погляд, це самотня людина, якій можуть допомагати сусіди або знайомі.

Але після смерті людини з’являються її близькі родичі, які починають оформляти свої права на спадок. Чи мають вони на це право?

 Якщо родичі не дбають про хворого

Обов’язок як моральний, так і передбачений законодавством – дбати про батьків, бабусь, дідусів, хворих родичів. Добре, якщо ви забрали їх до себе або проживаєте з ними і щоденно піклуєтеся про них. Немає нічого дорожчого за погляд і обійми рідної людини, яка розквітає від вашої турботи.

Але, нажаль, іноді стається так, що діти не опікуються літньою людиною. Тоді сусіди, дбаючи про її життя, можуть звернутися до органів соціального забезпечення по допомогу.

А коли відкривається спадщина, і з’являються родичі, про їх недбальство можуть заявити до суду. З метою усунути родичів від спадкування до суду можуть звернутися як сусіди, знайомі, так і органи соціального забезпечення, органи місцевого самоврядування тощо.

Хто має право прийняти спадщину?

Згідно зі статтями 1261-1264 Цивільного кодексу України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, і батьки. Втім, відповідно до частини 5 статті 1224 ЦК, особа за рішенням суду може бути усунена від права на спадкування за законом. Правовою підставою є сукупність таких обставин:

  1. спадкоємець за законом ухилявся від надання допомоги спадкодавцеві;
  2. спадкодавець через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані;
  3.  спадкодавець потребував допомоги.

Також судом завжди буде враховано багато обставин сімейного життя конкретної родини і причини проживання літньої людини самотньою.

Слідкуйте за нашими новинами в Телеграм-каналі Субота Онлайн

Схожі матеріали