Реклама
Суботня інформація

Свято-Василівський жіночий монастир на Житомирщині повернули у власність держави

Комплекс споруд Свято-Василівського жіночого монастиря в місті Овруч, що на Житомирщині, став державною власністю. Таке рішення 15 травня 2025 року ухвалив Рівненський північно-західний апеляційний господарський суд, задовольнивши відповідний позов прокуратури. Суд скасував право приватної власності на пам’ятку архітектури національного значення, якою понад 19 років користувалася релігійна громада УПЦ.

Свято-Василівський собор, Овруч

Історія питання

Свято-Василівський жіночий монастир, разом із храмом, з 2006 року перебував у приватній власності Свято-Василівського жіночого монастиря Овруцької єпархії УПЦ. Це стало можливим після рішення виконавчого комітету Овруцької міської ради, на підставі якого було зареєстровано право власності.

Реклама

Однак, як зазначив радник Овруцького міського голови з юридичних питань Анатолій Чижевський, такий правовий статус об’єкта є порушенням закону, адже йдеться про пам’ятку національного значення, яка не може перебувати у приватній власності.

“Органи місцевого самоврядування не можуть скасувати власні рішення, якщо на їх основі вже виникли права. Але ми вважаємо передачу монастиря у приватну власність протиправною, тому звернулися до прокуратури”, — пояснив Чижевський.

Реклама

10 лютого 2025 року Господарський суд Житомирської області уже виніс рішення про скасування права власності УПЦ на монастир, однак воно було оскаржене в апеляції. Тепер апеляційна інстанція підтвердила законність вимог держави.

Наступні кроки — за державою

 

Згідно з чинним законодавством, після рішення суду держава має офіційно зареєструвати право власності на комплекс. Як зазначив Чижевський, це питання буде вирішуватися на рівні обласної військової адміністрації за погодженням з Міністерством культури та інформаційної політики України.

Реклама

“Спочатку буде зареєстровано право власності, укладено охоронний договір, а вже потім — вирішено питання подальшого використання об’єкта”, — додав радник міського голови.

Водночас він підкреслив, що наразі мова не йде про виселення черниць:

Реклама

“Не стоїть питання про виселення. Раз держава — власник, значить, усе відбуватиметься у правовому полі”.

Позиція УПЦ: «Це рейдерство»

 

Митрополит Овруцький і Коростенський Віссаріон заявив, що рішення суду є несправедливим і таким, що суперечить принципу відокремлення церкви від держави.

“Монастир засновано Священним Синодом. Монахині вже понад сто років живуть там. Це церковне майно. Його вилучення — антиконституційне”, — наголосив митрополит, додавши, що таке рішення можна розцінювати як «рейдерське захоплення».

Думки мешканців Овруча: більшість за ПЦУ

 

Позиція громади, судячи з коментарів місцевих жителів, переважно схиляється до того, щоб храм належав Православній Церкві України (ПЦУ).

“Ми живемо в Україні, тож і церква має бути українська”, — зазначила жителька міста Ольга.

“Я вже два роки як перейшла в ПЦУ. Неможливо ходити туди, де священники навіть не підходять до могил загиблих наших воїнів”, — сказала овручанка Лідія.

“Це перлина ще Київської Русі”, — додав місцевий мешканець Анатолій.

Інші ж закликають не ділити церкву за приналежністю:

“Бог один на всіх. У яку церкву хто хоче — у таку і ходить”, — сказала Єва.

Зараз процес переходу монастиря в управління держави перебуває на етапі юридичного оформлення. Остаточне рішення про подальше використання пам’ятки архітектури ухвалюватимуть органи державної влади спільно з фахівцями у сфері культури та охорони спадщини.

 

Реклама

Схожі матеріали

Реклама

Популярні новини

Реклама
Реклама